Klíčové pojmy
Ethereum
Ethereum představuje otevřený přístup k digitálním penězům a datovým službám pro každého - bez ohledu na jeho původ nebo lokalitu. Je to komunitou vytvořená technologie (blockchain), která stojí za kryptoměnou ether (ETH) a tisíci aplikací, které můžete používat již dnes.
Chytré kontrakty (smart-kontrakty)
Zatímco slovo "kontrakt" evokuje právní dohodu; v Ethereu jsou "chytré kontrakty" jen kousky kódu, které běží na blockchainu a je zaručeno, že budou produkovat stejný výsledek pro všechny, kdo je provozují. Lze je použít k vytvoření široké škály decentralizovaných aplikací (tzv. dApps), které mohou zahrnovat hry, digitální sběratelské předměty, online hlasovací systémy, finanční produkty a mnoho dalšího.
Decentralizované finance (DeFi)
DeFi je zkratka anglického výrazu "Decentralized Finance", tedy v překladu "Decentralizované finance" (nebo také "Otevřené finance"). Jde o hnutí, které chce pomocí decentralizace a chytrých kontraktů proměnit staré finanční produkty v transparetní a trustless (nevyžadující důvěru) protokoly, které spolu budou komunikovat bez prostředníků.
Jinak řečeno - cílem DeFi je vytvářet produkty, které běžně známe z tradičních finančních světů – možnost například půjčit si peníze nebo naopak půjčit někomu peníze, investovat, apod. Jediný rozdíl však je, že vše se vytváří na blockchainu – není tedy třeba tradičních postupů a nástrojů, jako bank, burz, apod. ale naopak – vše běží za pomocí smart kontraktů a interakce s nimi.
Decentralizované organizace (DAO)
Decentralizovaná autonomní organizace (DAO) je efektivní a bezpečný způsob spolupráce s podobně smýšlejícími lidmi po celém světě pomocí chytrých kontraktů.
Představte si je jako internetový podnik, který je společně vlastněn a řízen svými členy. Má vlastní pokladnu, ke které nemá nikdo oprávnění přistupovat bez souhlasu skupiny. Rozhodování se řídí návrhy a hlasováním, aby měl každý člen organizace možnost vyjádřit svůj názor.
Neexistuje žádný generální ředitel, který by mohl schvalovat výdaje na základě vlastních rozmarů, ani možnost, že by pochybný finanční ředitel manipuloval s účetnictvím. Všechno je otevřené a pravidla týkající se výdajů jsou prostřednictvím kódu DAO vynucena systémem.
Web3
Standartizované rozhraní pro interakci Ethereum peněženky a webové stránky se nazývá Web3. Toto rozhraní umožňuje vývojářům dělat webové služby, pomocí kterých uživatelé mohou komunikovat s chytrými kontrakty. Na desktopu jsou tyto peněženky většinou ve formě doplňku do prohlížeče - na mobilních zařízeních naopak prohlížeč integrují uvnitř aplikace. Případně je možné použít univerzální propojení pomocí WalletConnect. Zdaleka nejpoužívanější Web3 peněženkou je MetaMask.
Free and open-source software (FOSS)
FOSS znamená svobodný a otevřený software. Neznamená to, že software je zdarma. Znamená to, že zdrojový kód softwaru je otevřený pro všechny a kdokoli může tento kód volně používat, studovat a upravovat. Tento princip umožňuje ostatním lidem přispívat k vývoji a vylepšování softwaru jako komunita.